Co to jest OV-chipkaart

Co to jest OV-chipkaart

Co to jest OV-chipkaart

Jest to karta, która umożliwia transport komunikacją publiczną w całej Holandii. Wyglądem przypomina kartę kredytową, wewnątrz niej znajduje się chip.

Wyróżniamy kilka rodzajów kart:

Karta osobista (Een persoonlijke OV-chipkaart):

  • Można ją nabyć przez stronę internetową www.ov-chipkaart.nl lub w punktach OV. Zazwyczaj znajdują się one przy stacjach kolejowych we wszystkich większych miastach. Na tej karcie znajduje się Twoje imię i nazwisko oraz zdjęcie – jest spersonalizowana, a więc tylko Ty możesz z niej korzystać.
  • Jest ona przydatna osobom, które często jeżdżą komunikacją publiczną. Można wówczas przy pomocy jednej karty korzystać z różnych produktów podróżnych, takich jak abonamenty czy ulga zależna od wieku, a także automatyczne doładowanie, jeśli saldo spadnie poniżej określonej kwoty. Przy pomocy Mijn OV-Chip ma się również wgląd w dane dotyczące podróży oraz można wydrukować rejestr poszczególnych przejazdów, aby pracodawca zwrócił nam koszty podróży. W przypadku kradzieży lub zagubienia, można zablokować kartę, aby zapobiec używaniu jej przez niepowołane osoby.
 • Wyrobienie karty kosztuje € 7,50
 • Aby otrzymać kartę osobistą można złożyć wniosek online, potrzebne jest zdjęcie w formacie cyfrowym, a płatność należy uiścić przez iDEAL.

Złóż wniosek o kartę

 • Można również złożyć wniosek papierowy w punkcie obsługi klienta, jednak za to należy uiścić dodatkową opłatę w wysokości €3.

Punkt obsługi klienta w twojej okolicy

 

Karta anonimowa (Een anonieme OV-chipkaart):

  • Do nabycia w punktach OV, automatach na stacjach kolejowych lub w supermarketach. Ta karta jest anonimowa i mogą korzystać z niej różne osoby.
  • Korzyści z takiej karty są takie, że może używać jej cała rodzina (jednak nie jednocześnie). Jednak nie można korzystać przy jej pomocy ze spersonalizowanych produktów podróżnych, takich jak abonament na przejazdy praca-dom, jak również nie ma zniżki wiekowej.
  • Wskazówka: Przechowaj numer karty. Będzie Ci potrzebny, jeśli kiedykolwiek będziesz mieć pytania odnośnie swojej karty.
 • Koszt anonimowej karty to również € 7,50, jednak jest to cena sugerowana. Jest ona ważna przez 5 lat.
 • Anonimową kartę OV kupisz w:

– automatach na stacjach kolejowych

w tabakspeciaalzaken (jak np. Primera)

– w supermarketach

– w niektórych salonach Bruna

– w punktach obsługi (tutaj może zostać doliczona dodatkowa opłata)

– online na www.ovshop.nl

Znajdź punkt sprzedaży w Twojej okolicy    

 

Karta jednorazowa (Een wegwerpchipkaart):

 • Ta karta jest papierowa, możemy ją dostać w automatach przy stacjach kolejowych, metrze oraz np. supermarketach.

 

About the Author:

Jesteśmy grupą osób, które od lat pasjonują się światem wiatraków, tulipanów i rowerów. Chcemy służyć pomocą Polakom potrzebującym rady i wsparcia za granicą. Pośredniczymy w kontakcie z zagranicznymi urzędami i instytucjami, wspieramy przy zawieraniu umów i transakcji, oferujemy tłumaczenia oraz kursy językowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej strony oraz do kontaktu.

Leave A Comment