Numer BSN

Jeżeli planujesz swój pobyt w Holandii potrzebny będzie ci numer BSN (kiedyś nazywany SOFI). BSN to skrót od burgerservicenummer – jest to dziewięciocyfrowy numer niezbędny do kontaktu z większością urzędów państwowych. BSN wydawany jest przez gminę (GBA). Przy meldunku w gminie automatycznie, od razu składa się podanie o BSN.

Aby go uzyskać trzeba skontaktować się telefonicznie z Urzędem Podatkowym w Holandii i umówić się na rozmowę z pracownikiem. W trakcie rozmowy należy podać, iż chce się uzyskać numer BSN, swoje dane osobowe, telefon oraz miejsce pracy. Urzędnik skieruje do urzędu podatkowego znajdującego w pobliżu ewentualnej pracy lub też miejsca pobytu w Holandii, poda także dzień i godzinę oraz miejsce spotkania.

Na spotkanie należy zabrać ze sobą paszport oraz dowód osobisty. Podczas spotkania z urzędnikiem otrzymuje się dokument do wypełnienia (w języku polskim). Urzędnik przyjmuje wszystkie materiały i po około pół godziny otrzymuje się swój numer.

BSN wydawany jest wyłącznie osobiście i tylko osobie której on dotyczy. Numer wydawany jest bezpłatnie.

W przypadku wyjazdu przez agencję pracy:

Jeśli jedziemy pierwszy raz do Holandii, agencja pracy umawia nas w urzędzie w celu wyrobienia BSN. Aby to zrobić, potrzebujemy dokument tożsamości.

Z zasady wygląda to tak, że koordynator na miejscu informuje nas, na kiedy jest umówiona wizyta. Jedziemy z nim i po ok. 15 minutach mamy wyrobiony dokument, który jest odpowiednikiem polskiego numeru NIP.

 

 

About the Author:

Jesteśmy grupą osób, które od lat pasjonują się światem wiatraków, tulipanów i rowerów. Chcemy służyć pomocą Polakom potrzebującym rady i wsparcia za granicą. Pośredniczymy w kontakcie z zagranicznymi urzędami i instytucjami, wspieramy przy zawieraniu umów i transakcji, oferujemy tłumaczenia oraz kursy językowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej strony oraz do kontaktu.

One Comment

  1. Bablofil 16 lipca 2017 at 14:33 - Reply

    Thanks, great article.

Leave A Comment