Lekarze

Opieka zdrowotna to niezwykle ważna sprawa. Ponieważ w Holandii wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce, chcielibyśmy przedstawić Wam kilka ważnych faktów, o których należy pamiętać.

  1. Każdy, kto jest w Holandii zameldowany lub tam pracuje, ma obowiązek opłacania ubezpieczenia społecznego, którego koszt wynosi 100€ miesięcznie.
  2. Ubezpieczenie wykupuje się w agencji pracy lub samodzielnie w ubezpieczalni.
  3. Po wykupieniu ubezpieczenia otrzymujesz specjalną kartę z numerem swojej polisy. Może się zdarzyć, że będziesz czekać na nią 2 tygodnie, jeśli więc potrzebujesz udać się do lekarza wcześniej – poproś o pismo z potwierdzeniem twojego ubezpieczenia.
  4. Wybierasz sobie placówkę. Jeśli nie komunikujesz się w obcym języku, możesz spróbować znaleźć placówkę polską. W przychodni należy się najpierw zarejestrować. W tym celu potrzebujesz numeru polisy oraz dokumentu tożsamości. Na miejscu otrzymasz formularz, który należy wypełnić. Na twoje potrzeby przetłumaczyliśmy go na język polski – LINK. Po złożeniu wniosku jesteś już zarejestrowany do lekarza.
  5. W Holandii musisz zarejestrować się także do Apteki. Zazwyczaj Apteki mieszczą się przy przychodniach. Do rejestracji potrzebujesz dokładnie tych samych dokumentów, jak w przypadku rejestracji do przychodni.
  6. Leki w Holandii są bezpłatne.
  7. Ubezpieczenie pozwala Ci na darmowe wizyty u lekarza domowego oraz otrzymywanie darmowych leków, które lekarz przepisze.
  8. W przypadku chorób wymagających wizyty u internisty pojawia się tzw. “ryzyko własne”, które wynosi 350€. Chodzi o przypadki, kiedy pokrycie kosztów leczenia jest wysokie. Jeżeli np. koszt leczenia/zabiegu wyniósłby 600€, to ty ponosisz koszt 350€, a pozostałą część kwoty Twoja ubezpieczalnia.

 

About the Author:

Jesteśmy grupą osób, które od lat pasjonują się światem wiatraków, tulipanów i rowerów. Chcemy służyć pomocą Polakom potrzebującym rady i wsparcia za granicą. Pośredniczymy w kontakcie z zagranicznymi urzędami i instytucjami, wspieramy przy zawieraniu umów i transakcji, oferujemy tłumaczenia oraz kursy językowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej strony oraz do kontaktu.

Leave A Comment